20,000 litres of liquid were put into a process at the beginning of the month at a cost of $4,400. The output of finished product was 17,000 litres. The normal level of waste in this process is 20% and the waste which is identified at the end of the process can be sold at $0.50 per litre. What is the abnormal gain or loss and what is the cost per unit? ( )
A、Abnormal gain $1,000, cost per unit $0.15
B、Abnormal loss $1,000, cost per unit $0.15
C、Abnormal loss $1,000, cost per unit $0.28
D、Abnormal gain $1,000, cost per unit $0.28
发布时间:2025-08-19 08:49:24